Untitled design(86)

Evropský technologický magazín HiPEAC info představil naši úspěšnou spolupráci s firmou Bellmer Czech

V aktuálním čísle magazínu HiPEAC info, odborného periodika stejnojmenného evropského projektu zaměřeného na nejnovější trendy ve výpočetní technice, architekturách procesorů a superpočítání v Evropě, najdete na straně 36 článek o úspěšné spolupráci Národního centra kompetence pro HPC s firmou Bellmer Czech. 

Tato spolupráce, realizovaná díky expertům z IT4Innovations národního superpočítačového centra, umožnila firmě optimalizovat jejich simulace využívané při vývoji papírenských strojů pro výpočetní výkon superpočítače Karolina. 

Článek podrobně popisuje, jak propojení špičkových superpočítačových technologií a odborných znalostí IT4I pomohlo Bellmer Czech najít řešení technických výzev spojených s prouděním vzduchu v papírenských strojích. Tento příklad ukazuje, jak Národní centrum kompetence pro HPC podporuje průmyslové inovace prostřednictvím výpočetních zdrojů a expertního poradenství. Další inspirativní příběhy o úspěšných spolupracích najdete na našem webu zde

Novinky vždy sdílíme na sociálních sítích.

Sledujte nás!

Untitled design (9)

EuroCC Czechia na ISC25 – Názory komunity jsou pro nás klíčové!

Na letošní mezinárodní konferenci ISC25 jsme měli jako EuroCC Czechia příležitost spolupořádat diskusní sekci Birds of a Feather (BoF) zaměřenou na současné potřeby a výzvy v oblasti školení a vzdělávání v HPC (High-Performance Computing) napříč Evropou. Diskuse se zúčastnilo více než 60 odborníků z různých evropských zemí a její průběh byl velmi inspirativní a přínosný.

Na organizaci se za EuroCC Czechia podílela Karina Pešatová, která spolupracovala s kolegy z dalších národních kompetenčních center a iniciativ EuroCC 2, EuroCC4SEE a CASTIEL – konkrétně s Aline Melinette, Yonglei Wangem, Carlosem Teijeirem Barjasem, Xavierem Álvarezem Farrém, Marií-Riberou Sancho, Klemensem Nogou, Rachel Williamson a Dhanyou Pushpadas.

Společně jsme připravili mezinárodní dotazník, jehož cílem je zmapovat aktuální potřeby v oblasti vzdělávání v HPC. Doposud jsme obdrželi téměř 1 000 odpovědí, za což všem respondentům velmi děkujeme – jejich zpětná vazba je pro nás klíčová.

Dotazník zůstává stále otevřený, a pokud jste jej dosud nevyplnili, budeme rádi, když přidáte svůj pohled:

Na základě sesbíraných dat nyní připravujeme odborný článek, ve kterém shrneme hlavní zjištění a doporučení pro rozvoj školení v oblasti HPC.

Děkujeme, že jste součástí této důležité komunity a pomáháte nám společně zlepšovat vzdělávání v oblasti výkonného počítání v celé Evropě.

Novinky vždy sdílíme na sociálních sítích.

Sledujte nás!

Web_cover_ffplus

5 milionů Kč pro firmy na využití superpočítačů – druhé kolo výzvy FFPlus

Zrychlete vývoj, zvyšte efektivitu, inovujte s měřitelným dopadem.

Projekt FFplus otevřel druhé kolo výzvy na tzv. business experiments – krátkodobé inovační projekty, které mají pomoci malým a středním podnikům poprvé využít superpočítačové technologie (HPC) k řešení konkrétních firemních výzev.

Uzávěrka pro podání návrhů: 26. srpna 2025 v 17:00.

Cíl výzvy: skutečné přínosy superpočítání pro byznys

Výzva je určena firmám, které zatím se superpočítáním nemají zkušenosti, ale čelí technologickým nebo výpočetně náročným výzvám, které by mohly řešit pomocí:

  • pokročilých výpočtů (př. simulací, numerického modelování),
  • umělé inteligence a strojového učení,
  • analýzy velkých dat.

Výsledkem by měly být konkrétní úspěšné příklady využití superpočítání s měřitelným dopadem na podnikání, jako je například zrychlení vývoje, zefektivnění výroby, snížení nákladů.

Projekty zaměřené pouze na dlouhodobý výzkum nebo s převážně akademickým dopadem, nejsou předmětem této výzvy.

Superpočítače - využití v praxi pro podniky, dva kolegové stojí mezi superpočítačovými clustery.

Výzva nabízí:

  • Finanční podporu více než 5 milionů Kč.
  • Přístup ke špičkovým evropským superpočítačům.
  • Spolupráci s výzkumnými partnery a technickou podporu.
  • Viditelnost díky zapojení do evropské komunity FFplus.

Český úspěch z prvního kola

V prvním kole výzvy jsme v rámci EuroCC Czechia podpořili českému konsorciu firem získat plnou grantovou podporu na projekt, který využívá superpočítače a AI pro návrh části křídla nového letounu. Tento projekt ukazuje, že inovativní české firmy už chtějí řešit své náročné technické úlohy pomocí superpočítačů, které jim mohou pomoci zrychlit vývoj produktů nebo zefektivnit výrobu, jak je vidět i v tomto případě.

Uvažujete o zapojení do výzvy? Pomůžeme vám s přihláškou

Nemáte s využitím superpočítačů dostatek zkušeností? Právě pro vás je výzva určena. Rádi vás propojíme s experty, kteří vám poradí s návrhem experimentu, hledáním partnerů i s přípravou přihlášky. Kontaktujte nás!

info@eurocc-czechia.cz

Novinky vždy sdílíme na sociálních sítích.

Sledujte nás!