Přístup k superpočítačům

Usnadňujeme přístup k superpočítačům a odbornému know-how českým podnikům, veřejným institucím i akademickým pracovníkům.

Jsme národní centrum kompetence pro vysoce výkonné počítání (HPC).

Příležitosti pro přístup k využití superpočítačů v praxi se dělí do dvou kategorií:

I. SKRZE NÁRODNÍ VÝZVY IT4INNOVATIONS

IT4Innovations národní superpočítačové centrum (IT4I) je součástí VŠB – Technické univerzity Ostrava. Disponuje špičkovou superpočítačovou infrastrukturou a část její výpočetní kapacity je vyhrazena rovněž pro podniky a veřejné instituce. Superpočítače využívá také akademická sféra.

Firmy a státní správa mohou výpočetní čas využít samostatně anebo spojit síly s experty z IT4Innovations.

Pro usnadnění orientace a vstupu do světa superpočítačů jsme tady my.

Přístup k superpočítačovým systémům IT4Innovations je možné získat skrze tzv. národní výzvy,

které se dělí do 3 kategorií: 

  1. Přístup pro tematické využití kapacit
  2. Otevřený přístup
  3. Výpočetní čas superpočítače LUMI.

1. PŘÍSTUP PRO TEMATICKÉ VYUŽITÍ KAPACIT

V této kategorii se přidělují výpočetní zdroje pro komerční činnost, celospolečensky důležité úkoly i vzdělávací aktivity a vlastní výzkum infrastruktury. Dělí se na:

Smluvní výzkum: 

  • Komerční využití výpočetních zdrojů za účelem smluvního výzkumu realizovaného zaměstnanci VŠB-TUO na zakázku externího partnera. Lze podat kdykoli. Rozhodnutí do 30 dní.

Pronájem výpočetních kapacit pro komerční účely:

  • Žádat mohou fyzické i právnické osoby buď v režimu standardní alokace sjednané na určité období s předem dohodnutou kvótou. Zájemce však může získat také alokaci na míru. Lze podat kdykoli.

Společensky důležité úkoly:

  • Určeno pro veřejné a výzkumné organizace v ČR pro realizaci vzdělávacích, výzkumných a inovačních aktivit ve veřejném zájmu. Lze podat kdykoli. Rozhodnutí do 30 dní. Alokace max. 12 měsíců.

Výukové a vzdělávací aktivity:

  •  Určen zaměstnancům a studentům výzkumných organizací v ČR. Lze podat kdykoli. Rozhodnutí do 30 dní. Alokace max. 12 měsíců.

Vlastní výzkum infrastruktury

2. OTEVŘENÝ PŘÍSTUP

Otevřený přístup rozděluje výpočetní zdroje výzkumné komunitě v ČR. Výzkumné a vývojové činnosti musí mít nehospodářskou povahu. Dělí se na:

Veřejná grantová soutěž IT4Innovations

Institucionální a komunitní přístup

Rychlý a testovací přístup

3. VÝPOČETNÍ ČAS SUPERPOČÍTAČE LUMI

Čeští výzkumníci mohou skrze Veřejné grantové soutěže IT4Innovations získat také výpočetní zdroje superpočítače LUMI, jednoho z nejrychlejších systémů na světě s výkonem 428,70 PFlop/s.

O výpočetní čas na LUMI se žádá v rámci Veřejných grantových výzev IT4Innovations, které je členem konsorcia provozujícího tento superpočítač.

Další možností, jak počítat na LUMI představují Grantové soutěže EuroHPC JU.

IT4Innovations nyní provozuje dva superpočítače, specializovaný systém pro výpočty umělé inteligence (AI) a komplementární systémy, které uživatelům poskytují přístup k nastupujícím, netradičním nebo úzce specializovaným hardwarovým architekturám. 

Podílí se také na provozu superpočítače LUMI, který je 5. nejvýkonnější na světě. 

V roce 2024 budou navíc instalovat kvantový počítač.

Superpočítač Barbora byl zprovozněn na podzim roku 2019, jako již třetí superpočítač v ostravském IT4Innovations.

Disponuje teoretickým výkonem 849 TFlop/s, kapacitou úložiště 339 TB a rychlostí sítě 100 Gb/s.

Více o jeho technických parametrech.

Petascalový superpočítač Karolina byl v Ostravě instalován v roce 2021, kdy byl 19. nejrychlejším systémem v Evropě dle žebříčku TOP500.  Karolina je navržena tak, aby pokryla požadavky uživatelů při řešení komplexních vědeckých i průmyslových výzev, jako jsou například klasické numerické simulace, ale i rozsáhlé datové analýzy a využití umělé inteligence.

Dosahuje teoretického výpočetního výkonu 15,7 PFlop/s, kapacitou úložiště 1,4 PB a rychlostí sítě 200 Gb/s.

Nabízí:

  • 107 328 CPU jader
  • 576 grafických karet (NVIDIA A100)

Více o jeho technických parametrech.

Systém NVIDIA DGX-2 pro výpočty umělé inteligence se svým teoretickým špičkovým výkonem 2 PFlop/s byl instalován na jaře roku 2019. Je osazen 16 nejvýkonnějšími akcelerátory pro datová centra NVIDIA Tesla V100 GPU.

Více technických informací.

Tyto systémy představují nastupující, netradiční nebo úzce specializované hardwarové architektury. Současně se však jedná o technologie perspektivní nebo široce akceptované.

Uživatelům výpočetních zdrojů IT4Innovations, zejména vývojářům softwarů, nabízí možnost testovat své aplikace na hardwaru, se kterým se mohou setkat v jiných výpočetních centrech.

Detailní informace o konkrétních systémech najdete zde.

IT4Innovations je navíc členem konsorcia, které provozuje 5. nejrychlejší superpočítač na světě LUMI. Díky tomu k němu mají od roku 2021 přístup také čeští vědci a podniky.

LUMI, který se nachází ve finském Kajaani, je se špičkovým teoretickým výkonem 580 PFlop/s a kapacitou úložisť 117 PB nejvýkonnějším superpočítačem v Evropě.

Více o jeho technických parametrech.

EuroHPC JU provozuje tyto špičkové superpočítače na světové úrovni rozmístěné v zemích napříč celou Evropou: 

LUMI ve Finsku, 

LEONARDO v Itálii, 

MARENOSTRUM 5 ve Španělsku, 

MELUXINA v Lucembursku, 

KAROLINA v České republice, 

DISCOVERER v Bulharsku, 

VEGA ve Slovinsku, 

DEUCALION v Portugalsku,

JUPITER v Německu (bude spuštěn).

II. SKRZE GRANTOVÉ SOUTĚŽE EUROHPC JU

Společný celoevropský podnik EuroHPC (EuroHPC JU) je společná iniciativa mezi EU, evropskými zeměmi a privátními partnery, jejímž cílem je vyvinout evropský superpočítačový ekosystém světové třídy.

Do EuroHPC JU je zapojena Evropská unie, 34 evropských států a tři soukromí partneři European Technology Platform for High Performance Computing – ETP4HPC, Big Data Value Association – BDVA a European Quantum Industry Consortium – QuIC.

Mezi členy EuroHPC JU je také Česká republika, kterou zastupuje IT4Innovations národní superpočítačové centrum. Díky tomu je síť evropských superpočítačů dostupná i českým zájemcům.

Pro usnadnění orientace a vstupu do světa superpočítačů jsme tady my.

Aktuálně je otevřených pět výzev:

  1. Regular Access Mode
  2. Extreme Scale Access Mode
  3. AI and Data-Intensive Applications
  4. Development Access
  5. Benchmark Access

1. REGULAR ACCESS MODE

Možnost využití evropské sítě superpočítačů se otevírá pravidelně (průmyslovým) podnikům, veřejnému sektoru i vědeckým institucím pro inovační projekty napříč oblastmi. Přidělují se v ní zdroje na petascale, případně pre-exascale superpočítačových systémech.

Nabízí tři odlišné aplikační okruhy:

  • Přístup pro průmysl – určen pro žádosti s hlavním řešitelem z průmyslu.
  • Přístup pro veřejnou správu – určen pro žádosti s hlavními výzkumnými pracovníky z veřejného sektoru.
  • Vědecký přístup – určený pro žádosti z akademické sféry a veřejných výzkumných institucí.

Výzva je zveřejňována v pravidelných intervalech.

Pro rok 2024 nejsou vypsány další termíny přihlášek. Další se otevřou v roce 2025.

2. EXTREME SCALE ACCESS MODE

Tato výzva hledá projekty s potřebou využití extrémního množství výpočetního času, úložiště dat a podpůrných zdrojů. Přidělují se v ní zdroje na pre-exascale superpočítačových systémech záměrům, které mají velký celospolečenský dopad a inovační potenciál.

Nabízí tři odlišné aplikační okruhy:

  • Přístup pro průmysl – určen pro žádosti, jejichž hlavní řešitelé pocházejí z průmyslu.
  • Přístup pro veřejnou správu – určen pro žádosti, jejichž hlavní řešitelé jsou z veřejného sektoru.
  • Vědecký přístup – určen pro žádosti z akademické sféry a veřejných výzkumných institucí.

Výzva je zveřejňována v pravidelných intervalech.

Své návrhy můžete přihlásit do aktuální výzvy nejpozději do 4. října 2024.

3. AI AND DATA-INTENSIVE APPLICATIONS ACCESS MODE

Výzva pro průmyslové organizace, malé a střední podniky, startupy i subjekty veřejného sektoru, které potřebují přístup k superpočítačovým zdrojům pro rozvoj své činností v oblasti umělé inteligence a datově náročných aplikací.

Podporuje vývoj etické umělé inteligence, strojového učení a obecně aplikací náročných na data se zvláštním zaměřením na základní modely a generativní AI (například velké jazykové modely, LLM).

Výzva má v roce 2024 čtyři termíny přihlášek.

Své návrhy můžete přihlásit do následujících termínů: do 13. září 2024, do 15. listopadu 2024.

4. DEVELOPMENT ACCESS MODE

Vývojáři superpočítačových aplikací a výzkumní pracovníci mohou požádat o malý počet uzlohodin na vývoj vlastních kódů a seznámení s aktuálně dostupnou technikou. Účelem této výzvy je umožnit vývoj, testování a optimalizaci aplikací, kódů, algoritmů, ale i vývoj aplikačních metod umělé inteligence na dostupných či připravovaných petascale a pre-exascale superpočítačích EuroHPC JU. 

Přihlášeny mohou být projekty z akademické sféry, průmyslu nebo ty, které jsou součástí velkých iniciativ financovaných z veřejných nebo soukromých zdrojů. Může jít také o testovací projekty před podáním žádosti do „Regular Access Mode” nebo „Extreme Scale Access Mode”. Uživatelům bude obvykle přidělen malý počet uzlohodin; doba přidělení je jeden rok.

Výzva má v roce 2024 dvanáct termínů přihlášek.

Své návrhy můžete přihlásit do následujících termínů: do 1. srpna 2024, do 1. září 2024, do 1. října 2024, do 1. listopadu 2024, do 1. prosince 2024.

5. BENCHMARK ACCESS MODE

 
Účelem výzvy je podpořit výzkumné pracovníky a vývojáře superpočítačových aplikací tím, že jim umožní otestovat nebo provést benchmarking jejich aplikací, provést testy škálovatelnosti kódu nebo testovat aplikace umělé inteligence na dostupném či připravovaném systému EuroHPC JU ještě před podáním žádosti o Extreme Scale nebo Regular Access. Uživatelé obdrží omezený počet uzlohodin; maximální doba přidělení je tři měsíce.
 

Výzva má v roce 2024 dvanáct termínů přihlášek.

Své návrhy můžete přihlásit do následujících termínů: do 1. srpna 2024, do 1. září 2024, do 1. října 2024, do 1. listopadu 2024, do 1. prosince 2024.

Pomůžeme vám se zorientovat v možnostech a příležitostech financování.

BUĎTE V OBRAZE

Sledujte Národní centrum kompetence pro HPC na sociálních sítích.