VV4

Tajemství superpočítačů bylo na Veletrhu vědy v Praze odhaleno!

Největší vědecká popularizační událost v Česku Veletrh vědy je minulostí. Letošní sedmý ročník, který jako tradičně proběhl na Výstavišti v Letňanech v Praze (8. –10. června), trhal nejenom návštěvnické rekordy. A my jsme samozřejmě nemohli chybět.

O návštěvu našeho stánku nazvaného Odhal tajemství superpočítačů byl během celé akce obrovský zájem. Co je to superpočítač? Z čeho se skládá? Co všechno se na něm dá spočítat? Co je jeho největší předností? To je jen malá ukázka zvídavých dotazů, na které se návštěvníci během tří dnů ptali. Vyzkoušeli si také virtuální realitu, ve které se přesunuli na náš datový sál, mnozí si zatočili na kole štěstí, kde hrály důležitou roli také vědomosti a všímavost. V neposlední řadě měl u dětí obrovský úspěch malý superpočítačový kvíz s Harry Potterem.

A jak to bylo s těmi rekordy? První z nich byl překonán již na samém začátku, kdy se na akci přihlásilo 100 vystavovatelů. Při bilancování byl pokořen další rekord, kdy organizátoři napočítali celkem 46 000 návštěvníků, což je o 11 tisíc více než bylo loni. Letošní Veletrh vědy stál zkrátka prostě za to!

Veletrh vědy je největší populárně naučná akce v České republice, pořádaná Akademií věd ČR s tradicí od roku 2015, letos proběhla již posedmé (dva ročníky byly zrušeny kvůli covidové pandemii).