Veletrh vědy 2024 - superpočítačové centrum IT4Innovations

Superpočítače v centru pozornosti na Veletrhu vědy 2024

Národní centrum kompetence pro HPC ani letos nechybělo na Veletrhu vědy, největší vědecko-popularizační události v ČR pro děti a širokou veřejnost. Na stánku IT4Innovations národního superpočítačového centra se do programu o ceny zapojilo více než 1800 účastníků. Celkově událost hlásí účast více než 58 000 zájemců o vědu.

Na akci jsme společně s IT4Innovations šířili především základní informace o tom, že v Ostravě existuje národní superpočítačové centrum, které aktuálně provozuje dva superpočítače – Karolinu a Barboru. Vysvětlovali jsme ale také, co jsou to superpočítače, k čemu se používají i kdo k nim může získat přístup. A komunikovali jsme příležitost pro české firmy, které mohou výpočetní sílu superpočítačů testovat díky službám Národního centra kompetence pro HPC.

Těm, kteří měli zájem o hlubší technické informace, jsme ukazovali vyřazené hardwarové komponenty superpočítače Salomon. Informace o superpočítání si pak mohli návštěvníci ověřit v rámci superpočítačového kvízu o drobné ceny. Velký úspěch sklidila i vědomostní hra pro děti „Harry Potter a kouzlo superpočítání“.

Letošní Veletrh vědy, který tradičně od roku 2015 pořádá Akademie věd ČR, se uskutečnil na pražském výstavišti PVA Expo v Letňanech od 30. května do 1. června 2024.

Podívejte se na krátkou fotoreportáž a nasajte tak tamní atmosféru.

Novinky vždy sdílíme na sociálních sítích.

Sledujte nás!