ffplus

8 milionů EUR pro firmy, které chtějí řešit své výzvy pomocí superpočítačů

Projekt FFplus spustil novou otevřenou výzvu pro evropské malé a střední podniky. Hledají se v ní agilní inovativní firmy, které se rozhodnou využít superpočítače v praxi a získat tak konkurenční výhodu na trhu.

Posílení inovací a vývoje evropského průmyslu

Projekt FFplus je již čtvrtým pokračováním velmi úspěšné iniciativy, která se přímo zabývá tím, jak pomáhat podnikům překonat překážky při využití superpočítačů a vysoce výkonné datové analýzy v praxi nebo při práci a vývoji generativního AI. Cílem je především posílit globální konkurenceschopnost evropského průmyslu.

V minulých letech otevřenými výzvami úspěšně prošly již desítky firem z celé Evropy, kterým využití superpočítačů. Nechte se inspirovat jejich příběhy, najdete je na webu FFplus.

Výzva projektu FFplus je rozdělena do 2 částí:

1. BUSINESS EXPERIMENTS

První část výzvy je určena pro podniky bez předchozích zkušeností se superpočítáním napříč všemi obory. V rámci této výzvy mají podniky příležitost přihlásit své “experimenty”, tedy projekty řešící konkrétní business výzvu s pomocí superpočítačových technologií, vysoce výkonné datové analýzy nebo umělé inteligence. 

Předpokládaná doba trvání experimentu: max. 15 měsíců.

Plánované zahájení: 1. ledna 2025.

Mezi všechny vybrané dílčí projekty se rozdělí částka určená na financování experimentů ve výši 4 miliony eur. Výše žádosti o financování experimentu nesmí překročit 200 000 eur.

Uzávěrka pro podání žádostí je 4. září 2024 v 17:00.

 

2. INNOVATION STUDIES

Druhá část výzvy FFplus podpoří firmy a startupy, které již působí v oblasti generativního AI, a kterým chybí potřebné výpočetní zdroje na vývoj vlastních modelů. Cílem je usnadnit a posílit technologický rozvoj evropských firem v oblasti AI. 

Zúčastněné podniky budou podporovány při zvyšování svého inovačního potenciálu využíváním nových modelů generativní UI, jako jsou velké jazykové modely (LLM), a to na základě svých stávajících odborných znalostí, aplikační oblasti, obchodního modelu a potenciálu pro expanzi.

Přihlášené “inovační studie” musí k vývoji a přizpůsobení generativních modelů AI (př. LLM) využívat rozsáhlé evropské superpočítačové zdroje (pre-exascale a exascale).

Předpokládaná doba trvání experimentu: max. 10 měsíců.

Plánované zahájení: 1. prosince 2024.

Mezi všechny vybrané dílčí projekty se rozdělí částka určená na financování experimentů ve výši 4 miliony EUR. Výše žádosti o financování studie nesmí překročit 300 000 eur.

Uzávěrka pro podání žádostí je 4. září 2024 v 17:00.

Zaujala vás tato příležitost? Více informací se dozvíte na webu projektu FFplus.

 

Se sestavením experimentu a jeho přihlášením vám ale rádi pomohou experti Národního centra kompetence pro HPC – kontaktujte nás.

 

Novinky vždy sdílíme na sociálních sítích.

Sledujte nás!