Na začátku listopadu uspořádalo IT4Innovations národní superpočítačové centrum konferenci pro své aktuální i budoucí superpočítačové uživatele. V rámci programu jsme účastníkům představili evropskou síť nejvýkonnějších superpočítačů i možnosti přístupu k ní. Do této sítě patří také ostravský superpočítač Karolina, který provozuje IT4Innovations.
Zájemci tak získali nejaktuálnější informace o výpočetních systémech i plánovaných inovacích, které představil evropský společný podnik EuroHPC JU na říjnové uživatelské konferenci v Amsterdamu.
Prezentovali jsme ale především klíčové detaily o pěti druzích EuroHPC JU výzev, skrze které je možné žádat o výpočetní čas evropských superpočítačů. Nechyběl ani přehled procesu hodnocení přihlášených projektových žádostí a nejbližší termíny uzávěrek jednotlivých výzev.
Konference uživatelů IT4Innovations přilákala téměř 80 účastníků, kteří se zapojili do 22 odborných přednášek a následných diskusí. Mezi hlavní témata patřily pokroky ve strojovém učení, kvantové chemii, molekulární dynamice a materiálovém inženýrství. Tyto přednášky ukázaly praktické výsledky a přínosy, které využití superpočítačů přináší napříč různými obory. Podrobnější informace se dozvíte na webu IT4Innovations.
5 druhů výzev o výpočetní čas pro firmy, výzkumníky i veřejné instituce
Grantové soutěže EuroHPC JU jsou rozděleny do pěti kategorií výzev podle účelu využití i potřebného rozsahu výpočetního času superpočítačů. K dispozici jsou aktuálně tyto výzvy:
- Benchmark Access – Umožňuje vývojářům aplikací a výzkumníkům otestovat a srovnávat jimi vytvořené aplikace. Získají malé množství výpočetního času před podáním žádosti do jiných výzev.
- Development Access – Určená pro vývojáře aplikací a výzkumníky, kteří potřebují malý počet výpočetních hodin pro vývoj, testování a optimalizaci svých aplikací.
- AI and Data-Intensive Applications Access – Je otevřena především pro malé a střední podniky, starupy a instituce veřejného sektoru, které potřebují přístup k superpočítačovým zdrojům pro práci s umělou inteligencí (AI) a datově náročnými úlohami.
- Regular Access – Využijí uživatelé ze soukromého i veřejného sektoru, jejichž projekty vyžadují rozsáhlé zdroje nebo častý přístup k významným výpočetním zdrojům a úložištím.
- Extreme-Scale Access – Výzva pro inovativní výzkumné aplikace s vysokým dopadem a celospolečenským přínosem, které vyžadují velké množství výpočetního času, datová úložiště i podporu.
Více se o výzvách EuroHPC JU dozvíte zde.
Přečtěte si také, jaké jsou příležitosti financování superpočítačových projektů.
Novinky vždy sdílíme na sociálních sítích.
Sledujte nás!