Novinky_Konference_EuroCC

Konference EuroCC sjednotila kompetence pro silnější Evropu

Mezinárodní vědecká a akademická konference v oblasti vysoce výkonného počítání (HPC) pod záštitou projektů EuroCC a CASTIEL proběhla ve dnech 6. až 9. září v Bečići v Černé Hoře. Konference byla realizována v rámci projektu EuroCC – Národní centra kompetence (NCK), jež jsou budována v rámci společného podniku EuroHPC, zaměřeného na HPC systémy.

Vzhledem k pandemii se jedná o první živou konferenci po dvou letech od zahájení projektu. Té se zúčastnilo více než 200 výzkumných pracovníků z prestižních evropských univerzit a institucí z 33 zemí a přibližně 500 účastníků konferenci sledovalo prostřednictvím live streamu na YouTube ve dnech, kdy byla přístupná veřejnosti.

Konferenci zahájil Bastian Koller, koordinátor projektu z Univerzity ve Stuttgartu, Milica Vukotić, prorektorka Univerzity v Donja Gorici a Dragiša Janjušević, státní tajemník Ministerstva pro veřejnou správu Černé Hory. Setkání zviditelnilo úspěchy projektů EuroCC, CASTIEL a Národních center kompetence pro HPC a nabídlo přednášku i Anderse Dam Jensena, výkonného ředitele celoevropského společného podniku EuroHPC. Během konference se uskutečnilo přibližně 20 panelových diskuzí, přednášek a školení a všichni zúčastnění získali nové informace o projektech EuroCC 2 & CASTIEL 2, které se rozběhnou v lednu příštího roku.

Koordinátor českého NCK zazářil v panelové diskuzi s názvem Důležitost Národních center kompetence, kde byl přítomen i Daniel Opalka z EuroHPC JU, jež zmínil, že EuroCC je jedním z nejdůležitějších projektů společného podniku EuroHPC. Setkání v Černé Hoře shrnulo úspěchy projektu EuroCC a přineslo řadu novinek, ale také umožnilo setkání pracovních skupin, jež mají na starost školení, spolupráci s průmyslovými partnery, sdílení kompetencí či komunikaci, aby se osobně setkali a projednali případnou spolupráci.

Konference se zabývala tématy z oblasti HPC technologií a příbuzných oborů, jako je analýza dat (HPDA), umělá inteligence (AI), strojové učení, paralelní programování, počítačové simulace a podobně. Rovněž se zaměřila na aktuální témata v globálním měřítku a jejich dopad na celou společnost, včetně nejnovějších technologických a obchodních průlomů v této oblasti. Důraz byl kladen především na pokročilou e-infrastrukturu, jejíž důležitou součástí je právě HPC, které přispívá k rozvoji moderní vědy a je klíčem k mnoha pokročilým výzkumům.