Partner: niore Energy, s.r.o.
Odvětví: energetika
Niore Energy je slovenský inovativní startup, který pracuje na vývoji převratné vize k řešení čisté energie. Velké rotující koule na hladině oceánu chtějí využít k ukládání elektrické energie prostřednictvím rotace (kinetické energie). Cílem společnosti Niore je přispět k celosvětovému přechodu na zelenou energii vývojem oceánských systémů, které vyrábějí a ukládají energii z obnovitelných zdrojů, jako jsou oceánské vlny.
Zakladatelé Niore rozvíjí odvážný nápad, který staví na principu setrvačníku. Místo klasického setrvačníku v uzavřeném vakuu ale zkoumají možnost ukládání elektrické energie do rotujícího setrvačníku na hladině moře. Tento nápad je podobný fungování motoru, který roztočí setrvačník, ale v mnohem větším měřítku. V případě Niore by rotující koule mohla dosahovat rozměrů 100 až 200 metrů.
Výzvy a první kroky
Společnost Niore se rozhodla ověřit svou vizi a spojila se s českým a slovenským Národním centrem kompetence pro HPC. Hlavním cílem spolupráce bylo výpočetně otestovat, zda tato koncepce může fungovat v praxi, zejména při velkých rozměrech koulí, které by měly být schopné efektivně ukládat energii. Společně jsme se zaměřili na otázky škálovatelnosti, odolnosti vůči vlivům mořského prostředí a účinnosti ukládání energie ve formě rotace.
Na základě úvodních konzultací byla provedena studie proveditelnosti. Jejím cílem byl návrh kombinace pokročilých technologií (numerické modelování, simulace, vysoce výkonné počítání – HPC) pro urychlení výpočtů vhodných k ověření škálovatelnosti navrhovaného řešení, bez nutnosti výroby prototypu. A zároveň ověření, jak získaná data použít pro další vývoj zařízení.
„Studie byla realizována s využitím analytického přístupu a také výpočetní dynamiky tekutin s využitím superpočítačů,“ uvedl detaily Tomáš Karásek, vedoucí českého Národního centra kompetence pro HPC.
Vzhledem k zamýšlenému řešení v podobě rotující koule o průměru stovek metrů, plovoucí na hladině oceánu představuje přístup ověření proveditelnosti pomocí simulací bez výroby fyzického prototypu nespornou výhodu. Výroba takového prototypu je defacto neproveditelná. A ani zmenšené modely by neposkytly tak detailní vhled do celé problematiky, který umožňují zmíněné výpočty.
Výsledky studie ukázaly, že projekt čelí významným technickým výzvám. Například, zatímco běžné baterie ztrácí pouze 2 % své energie za měsíc, systém Niore by ztratil až 20 % své energie během několika minut jen kvůli odporu mořské vody. Proto experti z národního superpočítačového centra IT4Innovations pomohli také otestovat různé tvary a velikosti koulí tak, aby nalezli co možná nejoptimálnější řešení.
Přínos spolupráce
Niore tak získalo detailní přehled o tom, jak se jejich zařízení chová v praxi v různých podmínkách, při různých velikostech koulí a úhlové rychlosti jejich otáčení.
Ačkoli simulace ukázaly, že původní design má své limity, tým Niore nepřestává hledat nové cesty a úpravy, jak svou technologii dále vylepšit a pokračuje ve vývoji svého konceptu. Jednou z možností je například kombinace jejich systému s existujícími technologiemi pro ukládání energie z vlnobití nebo jinými obnovitelnými zdroji.
Jejich snaha přispět k energetické budoucnosti založené na obnovitelných zdrojích je inspirativní a otevírá dveře k novým technologiím, které mohou jednou významně přispět k řešení globálních energetických výzev.
Přečtěte si o dalších úspěšných spolupracích.
Nenechte si ujít žádnou novinku. Sledujte NCK na sociálních sítích.